
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | tinyAVR™ 1, Functional Safety (FuSa) |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | AVR |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 16MHz |
| Connectivity: | I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, WDT |
| Number of I/O: | 18 |
| Program Memory Size: | 8KB (8K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 128 x 8 |
| RAM Size: | 512 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 12x10b; D/A 1x8b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 20-QFN (3x3) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 6000 |
Current price of ATTINY816-MFR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFP
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64QFN
CONN RPC2.92 JCK ST 50OHM EDGEMT
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN
IC FPGA 322 I/O 484FBGA
IC SRAM 144K PARALLEL 68PLCC