
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | dsPIC™ 33F |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | dsPIC |
| Core Size: | 16-Bit |
| Speed: | 16 MIPs |
| Connectivity: | I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 21 |
| Program Memory Size: | 16KB (16K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 1K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 6x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package: | 28-SSOP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 25 |
Current price of DSPIC33FJ16GP102-I/SS is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100QFP
IC MCU 8/16B 128KB FLASH 49VFBGA
IC MCU 32B 256KB FLASH 121MAPBGA
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SSOP
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28QFN
IC MCU 16BIT 160KB FLASH 80LQFP
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V