
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 56F8xxx |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | 56800E |
| Core Size: | 16-Bit |
| Speed: | 40MHz |
| Connectivity: | EBI/EMI, SCI, SPI |
| Peripherals: | POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 76 |
| Program Memory Size: | 128KB (64K x 16) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 4K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.25V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 16x12b |
| Oscillator Type: | External |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 160-LQFP |
| Supplier Device Package: | 160-LQFP (24x24) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of MC56F8147VPYE is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8TSSOP
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 112LQFP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 24HWQFN
CAP CER 33PF 500V P90 1111
DIODE GEN PURP 100V 3A DO214AB
DSP, 56800E CORE, 16 BIT SIZE, 1
CBL RJ45-RJ45 15.5F-YEL