
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 87C |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | 8051 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 33MHz |
| Connectivity: | EBI/EMI, SIO, UART/USART |
| Peripherals: | Power-Fail Reset, WDT |
| Number of I/O: | 32 |
| Program Memory Size: | 16KB (16K x 8) |
| Program Memory Type: | OTP |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 1K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4.5V ~ 5.5V |
| Data Converters: | - |
| Oscillator Type: | External |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 40-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Supplier Device Package: | 40-PDIP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of DS87C520-MNL is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32LQFP
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN
SWITCH TOGGLE 4PDT 7.5A 115V
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 112LQFP
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 64LQFP
IC MCU 8BIT 16KB OTP 40DIP