
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MPC5xx |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Not For New Designs |
| Core Processor: | PowerPC |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 56MHz |
| Connectivity: | CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 56 |
| Program Memory Size: | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.5V ~ 2.7V |
| Data Converters: | A/D 32x10b |
| Oscillator Type: | External |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 388-BBGA |
| Supplier Device Package: | 388-PBGA (27x27) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 500 |
Current price of MPC563MZP56R2 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT ROMLESS 256MAPBGA
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64QFN
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8QFN
TVS DIODE 36.8V 59.3V DO204AL
TVS DIODE 7.02V 12.1V DO204AC
CONN TERM STRIP 12 POLE 12MM
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 388PBGA