
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | megaAVR® 0, Functional Safety (FuSa) |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | AVR |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 20MHz |
| Connectivity: | I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 41 |
| Program Memory Size: | 48KB (24K x 16) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 256 x 8 |
| RAM Size: | 6K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 16x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 48-UQFN (6x6) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of ATMEGA4809-MUR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT ROMLESS 180TFBGA
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 192BGA
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 32HWQFN
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 48UQFN
LINE FILTER 64A CHASS MNT
IC MCU 8BIT ROMLESS 52PLCC
PPT2 MV 2V 1FS -55TO110 2PSIG