
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Kinetis K60 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Not For New Designs |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M4 |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 100MHz |
| Connectivity: | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART, USB, USB OTG |
| Peripherals: | DMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 100 |
| Program Memory Size: | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 128K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.71V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 42x16b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 144-LBGA |
| Supplier Device Package: | 144-MAPBGA (13x13) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 100 | ||
| 800 |
Current price of MK60DN512ZVMD10 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 36KB FLASH 80LQFP
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44PLCC
IC MCU 16BIT 120KB FLASH 100LQFP
THICKFILM RESISTOR 0805
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0805
IC MCU 32B 512KB FLASH 144MAPBGA
IC MCU 16BIT 64KB FLASH DIE