EFM32ZG110F32-QFN24T
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 24QFN
DataSheet
EFM32ZG110F32-QFN24T PDF
Type Description
Series:Zero Gecko
Package:Tray
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Core Processor:ARM® Cortex®-M0+
Core Size:32-Bit
Speed:24MHz
Connectivity:EBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:17
Program Memory Size:32KB (32K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.98V ~ 3.8V
Data Converters:A/D 2x12b; D/A 1x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)