STM32L151VBH6A
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLSH 100UFBGA
DataSheet
STM32L151VBH6A PDF
Type Description
Series:STM32L1
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:ARM® Cortex®-M3
Core Size:32-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:83
Program Memory Size:128KB (128K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:4K x 8
RAM Size:32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 24x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)