CY8C22213-24SI
Manufacturer
Cypress Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SOIC
DataSheet
CY8C22213-24SI PDF
Type Description
Series:PSOC®1 CY8C22xxx
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Core Processor:M8C
Core Size:8-Bit
Speed:24MHz
Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
Peripherals:LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:16
Program Memory Size:2KB (2K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 5.25V
Data Converters:A/D 2x14b; D/A 1x9b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)