PIC16LF18324T-I/ST
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14TSSOP
DataSheet
PIC16LF18324T-I/ST PDF
Type Description
Series:PIC® XLP™ 16F
Package:Tape & Reel (TR)
Core Size:8-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:12
Program Memory Size:7KB (4K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:256 x 8
RAM Size:512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 11x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)