LM3S1138-EQC50-A2
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP
DataSheet
LM3S1138-EQC50-A2 PDF
Type Description
Series:Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
Package:Tray
Part Status:Not For New Designs
Core Processor:ARM® Cortex®-M3
Core Size:32-Bit
Speed:50MHz
Connectivity:I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:46
Program Memory Size:64KB (64K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.25V ~ 2.75V
Data Converters:A/D 8x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)