Z8F3201PM020SC
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
Z8F3201PM020SC PDF
Type Description
Series:Encore!®
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Core Processor:eZ8
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:31
Program Memory Size:32KB (32K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 8x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:40-DIP (0.620", 15.75mm)