STM32L051K6T6
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32LQFP
DataSheet
STM32L051K6T6 PDF
Type Description
Series:STM32L0
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:ARM® Cortex®-M0+
Core Size:32-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:27
Program Memory Size:32KB (32K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:2K x 8
RAM Size:8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.65V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 10x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)