CY8C21434A-24LTXI
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32QFN
DataSheet
CY8C21434A-24LTXI PDF
Type Description
Series:PSOC®1 CY8C21xxx
Package:Bulk
Part Status:Active
Core Processor:M8C
Core Size:8-Bit
Speed:24MHz
Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
Peripherals:POR, PWM, WDT
Number of I/O:28
Program Memory Size:8KB (8K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.4V ~ 5.25V
Data Converters:A/D 28x8b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)