
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M3 |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 50MHz |
| Connectivity: | I²C, IrDA, LINbus, Microwire, SPI, SSI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 33 |
| Program Memory Size: | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 12K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.08V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 8x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 64-LQFP |
| Supplier Device Package: | 64-LQFP (10x10) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of LM3S1N16-IQR50-C3T is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 2KB OTP 28DIP
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 144LQFP
IC MCU 16BIT 288KB FLASH 100LQFP
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP
2MM DOUBLE ROW MALE IDC ASSEMBLY
2MM DOUBLE ROW MALE IDC ASSEMBLY
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB