
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SAM7XC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | ARM7® |
| Core Size: | 16/32-Bit |
| Speed: | 55MHz |
| Connectivity: | CANbus, Ethernet, I²C, SPI, SSC, UART/USART, USB |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 62 |
| Program Memory Size: | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 64K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.65V ~ 1.95V |
| Data Converters: | A/D 8x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 100-TFBGA |
| Supplier Device Package: | 100-TFBGA (9x9) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of AT91SAM7XC256B-CU-999 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100LQFP
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 128LQFP
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 144UFBGA
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8UDFN
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20DIP
IC MCU 16/32BIT 256KB 100TFBGA