
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | C8051F9xx |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | 8051 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 25MHz |
| Connectivity: | I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | DMA, LCD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 57 |
| Program Memory Size: | 32KB (32K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 8.25K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8V ~ 3.8V |
| Data Converters: | A/D 16x10b/12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 76-VFQFN Dual Rows, Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 76-DQFN (6x6) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of C8051F966-A-GM is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT ROMLESS 144MQFP
IC MCU 16BIT 256KB MROM 100QFP
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 28DIP
SENSOR 15PSID 100MV 8PIN PCB
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 20TSSOP
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 120BGA
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 76DQFN