PIC17C762T-16E/PT
Description
IC MCU 8BIT 16KB OTP 80TQFP
DataSheet
PIC17C762T-16E/PT PDF
Type Description
Series:PIC® 17C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Core Processor:PIC
Core Size:8-Bit
Speed:16MHz
Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:66
Program Memory Size:16KB (8K x 16)
Program Memory Type:OTP
EEPROM Size:-
RAM Size:678 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 16x10b
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)