
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q100, AVR® ATmega |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | AVR |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 16MHz |
| Connectivity: | I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 23 |
| Program Memory Size: | 16KB (8K x 16) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 512 x 8 |
| RAM Size: | 1K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 8x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 32-QFN (5x5) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of ATMEGA168-15MT is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 4BIT 4KB EEPROM 20SSO
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8SOIC
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64LQFP
IC HOT SWAP CTRLR GP 10MSOP
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V
MICRO 21C P 30" RBW JACKP HT