
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® 16C |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 4MHz |
| Connectivity: | I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 22 |
| Program Memory Size: | 7KB (4K x 14) |
| Program Memory Type: | OTP |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 192 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.5V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 5x8b |
| Oscillator Type: | External |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 28-VQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 28-QFN (6x6) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PIC16LC73B-04I/ML is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 24QSOP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 128LQFP
IC MCU 16BIT 64KB MROM 80PQFP
XTAL OSC XO 125.0000MHZ LVPECL
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28QFN
.050 (1.27) SOCKET DISCRETE CABL
MICRO 100 M 3" YEL JACKS