
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 568xx |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | 56800E |
| Core Size: | 16-Bit |
| Speed: | 120MHz |
| Connectivity: | EBI/EMI, SCI, SPI, SSI |
| Peripherals: | DMA, POR, WDT |
| Number of I/O: | 47 |
| Program Memory Size: | 80KB (40K x 16) |
| Program Memory Type: | SRAM |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 24K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.62V ~ 1.98V |
| Data Converters: | - |
| Oscillator Type: | External |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 144-LQFP |
| Supplier Device Package: | 144-LQFP (20x20) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of DSP56858FVE is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 44VTLA
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40UQFN
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 144LQFP
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC
IC MCU 16BIT 80KB SRAM 144LQFP
MIC 3P M/MFE 9' ST/90 18 SJ00W
MC 8P MP 15FT 16/8 PVC SS