
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® 16C |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 20MHz |
| Connectivity: | I²C, SPI |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 15 |
| Program Memory Size: | 3.5KB (2K x 14) |
| Program Memory Type: | OTP |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 256 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 6x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package: | 20-SSOP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PIC16C717-E/SS is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 64LQFP
IC MCU 120LQFP
IC MCU 8BIT 16KB OTP 40DIP
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
PWR XFMR LAMINATED 1VA TH
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V