
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MCF5221x |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | Coldfire V2 |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 66MHz |
| Connectivity: | I²C, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Peripherals: | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 55 |
| Program Memory Size: | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 8x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 81-LBGA |
| Supplier Device Package: | 81-MAPBGA (10x10) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of MCF52210CVM66J is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16DIP
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 120BGA
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 176LQFP
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 81MAPBGA
CBL FMALE TO MALE RA 5POS 65.6'
MC 5P FP 15' 90D 16/5 SOO
2MM DOUBLE ROW MALE IDC ASSEMBLY