EFM8UB20F32G-A-QFP48
Manufacturer
Silicon Labs
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48TQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
EFM8UB20F32G-A-QFP48 PDF
Type Description
Series:Universal Bee
Package:Tray
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Core Processor:CIP-51 8051
Core Size:8-Bit
Speed:48MHz
Connectivity:EBI/EMI, I²C, SMBus, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:40
Program Memory Size:32KB (32K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:2.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.65V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 32x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)