PIC16F18325-E/SLVAO
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14SOIC
DataSheet
PIC16F18325-E/SLVAO PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100, PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa)
Package:Tube
Part Status:Active
Core Processor:PIC
Core Size:8-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:12
Program Memory Size:14KB (8K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:256 x 8
RAM Size:1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.3V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 11x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)