CY8C28623-24LTXIT
Manufacturer
Cypress Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48QFN
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
CY8C28623-24LTXIT PDF
Type Description
Series:PSOC®1 CY8C28xxx
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Core Processor:M8C
Core Size:8-Bit
Speed:24MHz
Connectivity:I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals:LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:44
Program Memory Size:16KB (16K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 5.25V
Data Converters:A/D 4x14b; D/A 4x9b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)