
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SuperH® SH Tiny |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | SH-2 |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 50MHz |
| Connectivity: | SCI |
| Peripherals: | POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 23 |
| Program Memory Size: | 16KB (16K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 4K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 8x10b |
| Oscillator Type: | External |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 48-LQFP |
| Supplier Device Package: | 48-LQFP (10x10) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of DF71240AD50FPV is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 256KB FLSH 144FLQFP
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 44VTLA
IC MCU 16BIT ROMLESS 144TQFP
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48LQFP
PREM 3D FLMNT NAVY
DIODE FAST 400A 600V DO-200AA
COPPER PATCH CORD, CATEGORY 6 PE