
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AVR® ATmega |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | AVR |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 8MHz |
| Connectivity: | SPI, UART/USART, USI |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 54 |
| Program Memory Size: | 16KB (8K x 16) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 512 x 8 |
| RAM Size: | 1K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 8x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 64-TQFP |
| Supplier Device Package: | 64-TQFP (14x14) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of ATMEGA165V-8AI is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 120LQFP
IC MCU 16BIT 160KB FLASH 80LQFP
IC MCU 16BIT 6KB FLASH 28SOIC
SMA PANEL JACK
IC MCU 16BIT 66KB FLASH 80TQFP
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TQFP
MIC 4P FP 10M 90D 22/4 PVC SS