
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Encore!® XP® |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | eZ8 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 20MHz |
| Connectivity: | IrDA, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 25 |
| Program Memory Size: | 1KB (1K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 16 x 8 |
| RAM Size: | 256 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7V ~ 3.6V |
| Data Converters: | - |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 28-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of Z8F011APJ020SG is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 48MHZ ENCORE 48QFN
IC MCU 16BIT 512KB FLSH 100LFQFP
IC MCU 16BIT 32KB SRAM 128LQFP
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 68QFN
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 28DIP
HIP UNIV INSERT MODULE
MICRO 37C P 36" YEL FLOAT