
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | C8051F12x |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | 8051 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 50MHz |
| Connectivity: | EBI/EMI, SMBus (2-Wire/I²C), SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Number of I/O: | 64 |
| Program Memory Size: | 128KB (128K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 8.25K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 8x8b, 8x10b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 100-TQFP |
| Supplier Device Package: | 100-TQFP (14x14) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of C8051F126R is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144BGA
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44PLCC
IC MCU 32BIT ROMLESS 176LFQFP
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 100TQFP
.050 CABLE PLUG
COPPER PATCH CORD, CATEGORY 6 PE
.050 CABLE PLUG