
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RX600 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Core Processor: | RX |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 100MHz |
| Connectivity: | EBI/EMI, I²C, SCI, SPI, USB |
| Peripherals: | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 126 |
| Program Memory Size: | 384KB (384K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 64K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 8x10/12b; D/A 2x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 176-LFBGA |
| Supplier Device Package: | 176-LFBGA (13x13) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of R5F562N7ADBG#U0 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 32KB OTP 40DIP
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 48LFQFP
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SSOP
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 112LQFP
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 32VQFN
IC HUB CONTROLLER USB 100WQFN
IC MCU 32BIT 384KB FLSH 176LFBGA