PIC17C43T-33/PQ
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44MQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
PIC17C43T-33/PQ PDF
Type Description
Series:PIC® 17C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Core Processor:PIC
Core Size:8-Bit
Speed:33MHz
Connectivity:UART/USART
Peripherals:POR, PWM, WDT
Number of I/O:33
Program Memory Size:8KB (4K x 16)
Program Memory Type:OTP
EEPROM Size:-
RAM Size:454 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 6V
Data Converters:-
Oscillator Type:External
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)