DSPIC30F3013T-20E/SO
Description
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 28SOIC
DataSheet
DSPIC30F3013T-20E/SO PDF
Type Description
Series:dsPIC™ 30F
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Core Processor:dsPIC
Core Size:16-Bit
Speed:20 MIPS
Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:20
Program Memory Size:24KB (8K x 24)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:1K x 8
RAM Size:2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.5V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 10x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)