LM3S615-IGZ50-C2
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48VQFN
DataSheet
LM3S615-IGZ50-C2 PDF
Type Description
Series:Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 600
Package:Tray
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Core Processor:ARM® Cortex®-M3
Core Size:32-Bit
Speed:50MHz
Connectivity:I²C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:34
Program Memory Size:32KB (32K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 2x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)