LM3S9D81-IBZ80-A2T
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA
DataSheet
LM3S9D81-IBZ80-A2T PDF
Type Description
Series:Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000
Package:Tape & Reel (TR)
Core Size:32-Bit
Speed:80MHz
Connectivity:CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:65
Program Memory Size:512KB (512K x 8)
RAM Size:96K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.235V ~ 1.365V
Data Converters:A/D 16x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)