DS72611RP100FPV
Manufacturer
Renesas Electronics America
VIGOR # :
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 176LFQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
DS72611RP100FPV PDF
Type Description
Series:SuperH® SH7200
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:SH-2A
Core Size:32-Bit
Speed:100MHz
Connectivity:CANbus, EBI/EMI, FIFO, I²C, SCI, Serial Sound
Peripherals:DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:104
Program Memory Size:-
Program Memory Type:ROMless
EEPROM Size:-
RAM Size:32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)