PIC16C54AT-20I/SS
Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 20SSOP
DataSheet
PIC16C54AT-20I/SS PDF
Type Description
Series:PIC® 16C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Core Processor:PIC
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:-
Peripherals:POR, WDT
Number of I/O:12
Program Memory Size:768B (512 x 12)
Program Memory Type:OTP
EEPROM Size:-
RAM Size:25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 5.5V
Data Converters:-
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)