EZ80F91AZA50SG
Manufacturer
Zilog / Littelfuse
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 256KB FLASH 144LQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
EZ80F91AZA50SG PDF
Type Description
Series:eZ80® AcclaimPlus!™
Package:Tray
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Core Processor:eZ80
Core Size:8-Bit
Speed:50MHz
Connectivity:Ethernet, I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:32
Program Memory Size:256KB (256K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 3.6V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)