SAF-XC167CI-16F20F BB
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 144TQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
SAF-XC167CI-16F20F BB PDF
Type Description
Series:XC16x
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Core Processor:C166SV2
Core Size:16-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:CANbus, EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals:PWM, WDT
Number of I/O:103
Program Memory Size:128KB (128K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.35V ~ 2.7V
Data Converters:A/D 16x8/10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)