LM3S5P31-IQC80-C0
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP
DataSheet
LM3S5P31-IQC80-C0 PDF
Type Description
Series:Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000
Package:Tray
Core Size:32-Bit
Speed:80MHz
Connectivity:CANbus, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:67
Program Memory Size:64KB (64K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:24K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.08V ~ 1.32V
Data Converters:A/D 16x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)