PIC24F16KM202T-I/SO
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SOIC
DataSheet
PIC24F16KM202T-I/SO PDF
Type Description
Series:PIC® XLP™ 24F
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Core Processor:PIC
Core Size:16-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:24
Program Memory Size:16KB (5.5K x 24)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:512 x 8
RAM Size:2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 19x10b/12b; D/A 2x8b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)