R5F562N7BDBG#00
Manufacturer
Renesas Electronics America
VIGOR # :
Description
IC MCU 32BIT 384KB FLSH 176LFBGA
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
R5F562N7BDBG#00 PDF
Type Description
Series:RX62N
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:RX
Core Size:32-Bit
Speed:100MHz
Connectivity:CANbus, EBI/EMI, I²C, SCI, SPI, USB
Peripherals:DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:126
Program Memory Size:384KB (384K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:32K x 8
RAM Size:64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 4x10b, 8x12b; D/A 2x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)