MPC5554MVR132R2
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 416PBGA
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
MPC5554MVR132R2 PDF
Type Description
Series:MPC55xx Qorivva
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Core Processor:e200z6
Core Size:32-Bit
Speed:132MHz
Connectivity:CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
Peripherals:DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:256
Program Memory Size:2MB (2M x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.35V ~ 1.65V
Data Converters:A/D 40x12b
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)