PIC16CE624-30/P
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18DIP
DataSheet
PIC16CE624-30/P PDF
Type Description
Series:PIC® 16C
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Core Processor:PIC
Core Size:8-Bit
Speed:30MHz
Connectivity:-
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O:13
Program Memory Size:1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type:OTP
EEPROM Size:128 x 8
RAM Size:96 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 5.5V
Data Converters:-
Oscillator Type:External
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:18-DIP (0.300", 7.62mm)