S6E2C48H0AGV20000
Manufacturer
Cypress Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
S6E2C48H0AGV20000 PDF
Type Description
Series:FM4 S6E2C4
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Core Processor:ARM® Cortex®-M4F
Core Size:32-Bit
Speed:200MHz
Connectivity:CANbus, CSIO, EBI/EMI, I²C, LINbus, SD, UART/USART
Peripherals:DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:120
Program Memory Size:1MB (1M x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 24x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)