DF2633F25IV
Manufacturer
Renesas Electronics America
VIGOR # :
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 128QFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
DF2633F25IV PDF
Type Description
Series:H8® H8S/2600
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Core Processor:H8S/2600
Core Size:16-Bit
Speed:25MHz
Connectivity:I²C, IrDA, SCI, SmartCard
Peripherals:DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:73
Program Memory Size:256KB (256K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 16x10b; D/A 4x8b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)