
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® XLP™ 16F |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 20MHz |
| Connectivity: | I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 25 |
| Program Memory Size: | 3.5KB (2K x 14) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 128 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 17x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 28-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | 28-SPDIP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PIC16LF1512-E/SP is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 24QFN
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64QFN
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SSOP
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SPDIP
MICRO 15C P 120" WHT JACKS
IC TIMING LINE CARD 81CSBGA