
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AVR® ATmega |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | AVR |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 1MHz |
| Connectivity: | SPI, UART/USART, USI |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 53 |
| Program Memory Size: | 16KB (8K x 16) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 512 x 8 |
| RAM Size: | 1K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 8x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 64-QFN (9x9) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of ATMEGA169V-1MC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 16TQFN
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SOIC
IC MCU 32BIT 576KB FLASH 208LQFP
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64QFN
MC 12P FP 12' 90D 16/12 PVC S
PULSE XFMR 1:1 TX 1:2 RX 2MH
SWITCH TOGGLE DPDT