
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Leopard Gecko |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M3 |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 48MHz |
| Connectivity: | EBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART, USB |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 93 |
| Program Memory Size: | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.98V ~ 3.8V |
| Data Converters: | A/D 8x12b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 120-VFBGA |
| Supplier Device Package: | 120-BGA (7x7) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of EFM32LG995F256G-E-BGA120R is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28SPDIP
IC MCU 32BIT 256KB FLSH 144LFQFP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 64LQFP
CAP CER 4700PF 16V X6S 0201
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 120BGA
IC COUNTER SYNC BINARY 16-DIP
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V